Web Tasarım
Web Tasarım

Web tasarım denilince insanların aklına grafik tasarım unsurları olan resim, çizim, grafikler ve benzeri ibareler gelir. Evet akla gelen ilk unsurlar doğru fakat web tasarım kelimesinin alanı sadece bunlarla sınırlı değil.

Web Nedir ?

Web, internet üzerindeki servislerden birisidir. İnternet üzerinde yazı, grafik, resim, ses ve hareketli görüntülerden oluşan dokümanları uzaktaki bilgisayarlara iletir. Bu hizmetin görülebilmesi için geri planda çalışan birçok yazılım vardır. Lakin ziyaretçiler bu yazılımları göremezler.

Web tasarım ziyaretçilerin gördüğü ve göremediği tüm unsurların tanımıdır. Bir web sitesi resimlerden, renklerden ve grafiksel unsurlardan oluşur. Web sitesini ziyaret eden kullanıcı bunları görebilir. Fakat tüm bu unsurların belirli bir düzende oluşmasını sağlayıp arka planda yer alan birçok yazılım mevcuttur. HTML, CSS, JS gibi kodlama dilleri arka planda yer alanlar arasındadır.
Web tasarım, tüm bu unsurların bir araya gelmesiyle meydana çıkar. Web tasarım işleriyle uğraşanlara web master veya web tasarımcısı denir.